∼ KREĆE GLASOVANJE ZA IZBOR OSOBE GODINE OTOKA KRKA ZA 2016. GODINU

Predlaganje za osobu godine je završeno. Detaljno su pregledani svi prijedlozi i prema pravilima Izbora osobe godine otoka Krka prihvaćena su dva prijedloga. Tko će biti osoba godine otoka Krka u 2016. godini odlučit će čitatelji odabirom samo jedne od njih u Anketi na naslovnoj stranici Portala.

Svatko može glasovati samo za jednog kandidata i to samo jednom. Nakon glasovanja, bit će vidljivo trenutno stanje glasova po pojedinom kandidatu, kao i ukupan broj glasača. Kandidat koji dobije najviše bodova postat će naj Bodul ili naj Bodulka 2016.

Glasovanje će trajati od 15. do 24. prosinca 2016. godine do ponoći tako da ćemo kao i do sada, na Božić znati tko je osoba godine naše Bodulije za 2016. godinu.

Stoga ako želite da vaš kandidat ili kandidatkinja dobije upravo vaš glas, glasujte za njega ili nju isključivo u Anketi na naslovnici našega Portala u stupcu sasvim desno (ispod Prognoze vremena) jer će se jedino ti glasovi zbrajati.

Glasove putem e-maila, Facebook stranice, u diskusiji ispod teksta ili bilo gdje drugdje nećemo uvažavati.

Evo dvoje  predloženih kandidata za Izbor osobe godine otoka Krka za 2016. godinu. Kandidati su navedeni abecedno po prezimenu.

Goran Marević rođen je 7. prosinca 1963. godine u Rijeci. Radio je kao vatrogasac i mesar prije nego što je već početkom Domovinskog rata dragovoljno krenuo u obranu Domovine. Tamo je stekao dočasnički čin te dobio odlikovanje predsjednika Franje Tuđmana. Danas je član predsjedništva UVDR-Krka. Kao volonter vrlo je aktivan u društvenom i gospodarskom životu otoka Krka. Tajnik je Udruge maslinara “Drobnica”, stručni suradnik na prvom gradskom EU projektu (ZOOB) još od 2008.jedan od inicijatora osnivanja LAG-a. Osnovao je udrugu sirara Krka te pokrenuo postupak zaštite krčkog (otočnog) ovčjeg sira pri čemu je uspješno „izvukao“ novčana sredstva iz europskih fondova, o čemu smo ove godine pisali na ovom našem portalu. Priprema za sljedeću godinu isti postupak za šurlice, presnac i još neke naše delicije. Upravo je dobio suglasnost svih sedam načelnika i načelnica krčkih jedinica lokalne samouprave za formiranje ribarskog LAG-a (FLAG) koji će novcima EU rješavati probleme ribara i ribarske infrastrukture. Sa PGŽ i Agronomskim fakultetom krenuo je u projekt formiranja matičnog nasada autohtonih sorti maslina PGŽ-e gdje će na hektar i pol biti okupljene sve sorte domaćih maslina, a u budućnosti osim stručnih istraživanja rasad će biti samo iz tog maslinika. Predstavnik je općina Dobrinj i Baška u vijeću centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ. Mnogo je učinio na sprečavanju nezakonitog branja magriža (smilja). Ipak, njegov je najveći ovogodišnji uspjeh što je nakon više godina mukotrpnog rada sa suradnicima uspio da je krčko maslinovo ulje dobilo europsku oznaku izvornosti.

 

 

Marica Stašić-Milić rođena je u Vrbniku 1937. godine, istaknuta je promicateljica kulturne baštine Vrbnika i otoka Krka, pjesnikinja koja živi i djeluje u Vrbniku na otoku Krku. Od mladosti sudjeluje aktivno u mnogim mjesnim kulturnim zbivanjima poput pjevačkog zbora, folklora, recitacijama i sličnim priredbama. Napisala je preko dvjesto „šenteric“ (šala na svoj i tuđi račun) i „štrolig“ (duhovito ispripovijedanih istinitih priča), a misli da će ih biti još. Njezina građa (kazivanja, rukopisi, pjesme, priče, predaje, šenterice, proverbiji i besedi) pohranjena je u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Poznaju je čitatelji Novog lista, Krčkog kalendara, Krčkog veza, kornićarske Tikvice svetoga Jakova, Vrbničkih vidika, Krčkog vala, portala otok-krk.org, kao i slušatelji hrvatskih radio postaja (njena kazivanja o običajima u Vrbniku na Radio Rijeci objavljena su u knjizi Vlaste Sušanj-Kapićeve „Judi i užanci“, (Adamić; Rijeka 1999. godine). Njezina kazivanja o životu, ljudima i običajima u Vrbniku prvotno su emitirana na Hrvatskom radiju Radio postaji Rijeka, a potom uvrštena u knjigu Vlaste Sušanj-Kapićeve „Judi i užanci“, (izdavača Adamića iz Rijeke 1999. godine). Prepisuje i dopisuje preko sto godina stare pjesme, molitve i aforizme, a obradila je i preko 5000 starih vrbničkih riječi, jer kako kaže: „Meni živjenje va Verbniku ne more bit na književnon zajiku, nego na našen domaćen.“. Stare i tradicionalne običaje Vrbnika otkrila je ova marljiva kroničarka je u knjizi „Šepićani serca i mora“, Kazivanja o životu i običajima u Vrbniku na otoku Krku“, Adamić, Rijeka 2008.. Marica Stašić Milić je zastupljena u „Antologiji pjesništva otoka Krka“ urednice prof. dr. Katice Ivanišević. Ova je vrbnička pjesnikinja dobitnica: Posebnog priznanja za pučke pjesnike „Drago Gervais“ za 1997. godinu, Zahvalnice Instituta za etnologiju i folkloristiku za izuzetno vrijednu tradicijsku, etnografsku i folklorističku građu, te Zahvalnice Turističke zajednice Vrbnika za 2008. godinu. Krajem prošle godine izdana joj je zbirka „Perli moga grada“ (Katedre Čakavskog sabora Kornić). I danas, na uzor svima, Marica Stašić Milić je vrlo aktivna na otočkoj kulturnoj sceni pokazujući nevjerojatan elan uz velik talent i volju. Dokaz tome su i njene prigodne pjesme posvećene mnogim svecima i blagdanima, a koje je ustupila ovom našem portalu da ih ove godine objavljujemo.

 

Izaberite svog kandidata klikom miša na kružić ispred njegovog imena i pritisnite glasaj.

Kliknite ovdje da dođete na anketu u desnom stupcu.

 

(PREUZETO S PORTALA OTOK KRK)


Objavljeno: 15. prosinca 2016