∼ ODRŽANA II. NOĆ MUZEJA U OPĆINI VRBNIK

Drugu Noć muzeja u Vrbniku započela je 29. siječnja 2016. godine u 18,00 sati predstavljanjem vrijednog inventara Knjižnice obitelji Vitezić utemeljene 1898., etno sobe u kojoj se većinom nalaze predmeti iz obiteljske zbirke Nede Trinajstić, te Vrbničke glagoljske tiskare posvećene Blažu Baromiću i Dragutinu Parčiću, utemeljene 2003., u kojoj se mogla vidjeti replika tiskarske preše. Predstavljenje su vodile direktorica TZO Vrbnik Sanja Polonijo i prof. Dina Valković.

 

U Domu na Škujici odvijao se je drugi dio programa u sklopu Noći muzeja 2016. gdje je profesorica Mira Katunar održala predavanje o vrbenskin meštrican, počecima obrazovanja žena u Vrbniku, utjecaju meštric na generacije učenika, ali i općenito položaju žena u Vrbniku početkom stoljeća. Potom je Dina Valković nazočnima predstavila zbirku starih fotografija i razglednica iz života vrbenskih meštric s početka stoljeća i to vrbenske meštrice Jelisave Zahije. Vrijedne mještanke Vrbnika prezentirale su ručni rad – kako se prelo, plelo, našivalo, kako se delaju čufiće, kako se dela tesnek. Na kreativnost inspiriranu etno detaljima sve prisutne motivirale su Željka Dobrinčić, Doris Ostrogović, Ivana Vadnov, Elizabeta Jurešić, Mira Katunar i Dina Valković. Stjepan Volarić prezentirao je kako se rade različiti čvorovi za vezivanje barke, tako da se našlo ponešto i za muške posjetitelje. Za uspomenu sudionici su mogli ponijeti kućama svoje rukotvorine. Etno radionica ponajviše je oduševila one najmanje ali ravnodušni nisu ostali ni odrasli koji su se također rado priključili samoj radionici. Nakon završetka programa uslijedilo je zajedničko druženje svih posjetitelja i sudionika uz domaće slastice – friti, pogaču i orihnjaču. Kako ne bi sve ostalo samo na priačama snimljene fotografije pokazati će vam kako je zaista uspješno odrađene i II. Noć muzeja u Općini Vrbnik. Čestitke organizatorima na uloženome trudu za kojeg se pokazalo da se i ispaltio što se je moglo zaključiti prema riječima i oduševljenjima svih nazočnih posjetitelja.

 

 


Objavljeno: 5. veljače 2016